Print siden
06.09.2017

Foreningen Invester i Trekantområdet samlet

I går aftes mødtes 40 investorer, partnere, fyrtårne og mentorer i Vejle Teater – den gamle Haar-bygning – til møde i foreningen Invester i Trekantområdet til en kort status over foreningens første halve leveår

24 virksomheder har allerede haft gavn og glæde af kortere eller længere forløb med foreningens partnere. Aftenens indlægsholder Kai Bech Andersen fra DealHaus, talte om ’Værdiansættelse af virksomheder’ – et indlæg, der gav anledning til debat. Bestyrelsen går nu videre med alle de gode input. Foreningen, der er en non-profit organisation, har til formål at bidrage til vækst og jobskabelse i Trekantområdet. Det sker gennem match mellem vækstvirksomheder, mentorer og investorer. De tilknyttede investorer har en samlet formåen på DKK 10-12 mia. Foreningen har til huse i Dandy Business Park.

 

Foreningens partnere er:

Nordea, pwc, Nykredit, Skov Advokater, Kielberg Advokater, Middelfart Sparekasse, Beierholm, Codex Advokater, Spar Nord, EY, Givesco, Hobby

 

– og fyrtårne:

Trekantområdet, SpinderiHallerne, Slagteriet, Capital of Children, Green Tech Center, Food Innovation House og Vecata Invest.

 

Læs mere her

 

DK MC Visa JCB CUP AMEX DK Copy

OK
COOKIE- OG PRIVATLIVSPOLITIK PÅ GREENTECHCENTER.DK

Ved at benytte greentechcenter.dk accepterer du, at der anvendes cookies, som vi bruger for at forbedre din oplevelse af vores hjemmeside. LÆS MERE